کد خبر : 19015

تاریخ درج خبر : دوشنبه 18 دی 1396 - 12:23 ب.ظ
"ظلم در حق موقوفات" کشور با امضای اجاره‌نامه‌های ۹۹ ساله با بهای ناچیز
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف گفت: شاهد ظلمهای زیادی به موقوفات در کشور بوده‌ایم چنانچه برخی موقوفات در دوران پهلوی دارای اجاره‌نامه‌های ۹۹ ساله شده‌اند و در برخی مواقع هم اجاره‌نامه‌هایی با قیمت پایین همان دوره برای مدت طولانی اجاره داده شده‌.
به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ حجت‌الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی درباره آمار موقوفات کشور اظهار کرد: در حال حاضر بیش از 175 هزار موقوفه در کشور وجود دارد که بخشی از این موقوفات هیچگونه درآمدی ندارد و انتفاعی هستند.
وی افزود: 70 هزار مسجد، در کشور و علاوه بر این بخشی از مدارس و بیمارستانها و مجموعه‌های خدماتی بوده و درآمدهای چندانی ندارد و در واقع انتفاعی هستند.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف تاکید کرد: بخشی از موقوفات ما هم درآمد دارند و منفعتی هستند که چون در کشور ما نگاه اقتصادی نیست، درآمدشان جزیی و قابل بیان نیست‌.
 
شرفخانی گفت: ستون اصلی وقف مدیریت اقتصادی آن است چرا که اگر کسی وقفی داشته و خود متولی باشد اما نگاه اقتصادی به آن نداشته باشد، آن وقف به مرور از اعتبار خارج می‌شود.
 
وی خاطرنشان کرد: بیش از یک میلیون و 200 هزار رقبه در کشور داریم که اجاره می‌دهند و در اختیار مردم است که بر اساس نیت واقف هزینه می شود.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف تاکید کرد: متاسفانه این نگاه در جامعه ما وجود دارد که مراکز وقفی را با هزینه کمتر در اختیار دیگران قرار دهیم اما اگر ما بخواهیم این موقوفات را اقتصادی اداره کنیم باید براساس قیمت عادله روز محاسبه و دریافت کنیم.
شرفخانی یادآور شد: شاهد ظلمهای زیادی به موقوفات در کشور بوده‌ایم چنانچه برخی موقوفات در دوران پهلوی دارای اجاره‌نامه‌های 99 ساله شده‌اند و در برخی مواقع هم اجاره‌نامه‌هایی با قیمت پایین همان دوره برای مدت طولانی اجاره داده شده‌اند‌.
 
وی افزود: موقوفه باید اقتصادی اداره شود چراکه باید اصل آن حفظ و مردم از منافع آن استفاده کنند به همین جهت برای پایدار ماندن موقوفات باید آنها را با نگاه اقتصادی مدیریت کنیم‌.
 
معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور تاکید کرد: حفظ عین موقوفه مهم‌تر از امور دیگر آن است چرا که بسیاری از موقوفات به جهت اینکه نگاه اقتصادی وجود نداشته مخروبه شده است.
 
شرفخانی ادامه داد: تمام درآمد موقوفات باید برای خود موقوفه هزینه شود و نمی‌توان هزینه یک موقوفه را برای موقوفه دیگر صرف کرد.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف خاطرنشان کرد: وقف، امری ساری و جاری است و اولین پایه‌های مدیریت وقف، داشتن نگاه اقتصادی و ایجاد پشتوانه اقتصادی برای پایدار نگه داشتن آنهاست تا بتوانیم آنها را حفظ و نگهداری کنیم.